Wpusty przemysłowe

Poniżej możemy odnaleźć zestawienie trzech podstawowych typów kratek ściekowych stosowanych w przemyśle takich jak:

 • – Wpusty podłogowe PROFESJONALNE
 • – Wpusty podłogowe SEMI-PROF
 • – Wpusty podłogowe MINI

Zestawienie dotyczy parametrów konstrukcyjnych
i użytkowych,  zakresu stosowania czy też klas wytrzymałości  na obciążenia.

PODZIAŁ ZE WZGLĘDU NA KONSTRUKCJE

Podział kratek ściekowych

Każdy z trzech przedstawionych wyżej na schemacie typów wpustów przemysłowych posiada w swojej grupie rozwiązania zarówno w wersji jedno jak i dwu częściowej a także odpływy pionowe (dolne) oraz poziome (boczne). Poniżej na zdjęciu na przykładzie wpustu profesjonalnego można zaobserwować różnice w budowie ogólnej.

Podział wpustów profesjonalnych

OGÓLNE PRZEZNACZENIE

Kratki ściekowe PROFESJONALNE przeznaczone są do stosowania w miejscach w których wymagana jest duża przepustowość odwodnienia, wysoka klasa obciążenia oraz zdolność do wyłapywania znacznych ilości odpadów produkcyjnych.

System SEMI – PROF to program hybrydowy łączący najlepsze cechy wpustu PROFESJONALNEGO i prostotę rozwiązania MINI. Zapewnia łatwe i tanie odwodnienie przy zachowaniu maksimum higieny.

Kratki ściekowe typu MINI to najprostsze rozwiązanie, stosowane głównie w przemyśle budowlanym. Idealne rozwiązanie na obszarach ruchu pieszego lub kołowego**, zaś niewielka ilość odbieranej wody pozwala na przyłącza DN50 / DN75 nie zmniejszając przy tym przepustowości syfonu.

 

ZESTAWIENIE PORÓWNAWCZE

Typy kratek ściekowych

(*) – podstawowym materiałem jest stal nierdzewna AISI 304. Stal kwasoodporna AISI 316 używana jest wyłącznie tam gdzie AISI 304 nie spełnia założeń projektowych

(**) – klasa obciążenia zależy od zastosowanego rusztu przykrywającego oraz jego wymiarów. Wpływ na klasę obciążenia ma także dodatkowe wzmocnienie brzegów wpustu podłogowego a także jego prawidłowy montaż. Klasa A15 dotyczy tylko i wyłącznie ruchu pieszego, natomiast klasa B125 dopuszcza możliwość przejazdów o małym natężeniu ruchu (np. samochody osobowe)

 

BUDOWA WPUSTU PODŁOGOWEGO

 • Korpus – element do zabudowy – okrągły kształt zmniejsza osadzanie się zanieczyszczeń – w przypadku dwu częściowego wpustu (stropowego) korpus składa się z części górnej oraz dolnej – możliwość regulacji wysokości
 • Ruszt –  kratowy antypoślizgowy, drabinkowy, płytowy i blaszany – perforowany. Ruszty te różnią się nie tylko wyglądem czy kształtem ale również klasą wytrzymałości na różnego rodzaju obciążenia
 • Ruszty przykrywające
 • Wyłapywacz odpadów – w zależności od wielkości ilości zanieczyszczeń stałych w odprowadzanych ściekach stosuje się kosz osadczy (duże ilości zanieczyszczeń) lub sitko (niewielkie ilości zanieczyszczeń)
 • Syfon – zabezpiecza przed wydostawaniem się do pomieszczenia nieprzyjemnych zapachów

 

Budowa wpustu podłogowego

TECHNOLOGIA WYKONANIA

Wpusty podłogowe przemysłowe wykonywane są ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej (AISI 304 albo AISI 316) w zależności od założeń projektowych. Zdarza się bowiem tak, że stal nierdzewna AISI 304 jest nie wystarczająca i trzeba sięgnąć po rozwiązanie dużo bardziej odporne na działanie substancji żrących np. przemysł chemiczny czy farmaceutyczny. Wówczas wykorzystuje się stale kwasoodporne z grupy AISI 316.

 

 

Rodzaj wpustu podłogowego dobieramy uwzględniając poniższe parametry:

 • Ilość ścieków które należy odprowadzić w danej jednostce czasu z powierzchni posadzki. Wpływ na to mają:  średnica rury odpływowej, rozmiar części górnej, przepustowość syfonu, stopień „zapchania” wyłapywacza odpadów (kosz osadczy lub sitko)
 • Ilość części stałych w ściekach – w zależności od tego parametru możemy wybrać kosz osadczy lub sitko
 • Siła nacisku – rodzaj obciążenia oraz jego wielkość która będzie działała na przykrycie wpustu. Kratki ściekowe przystosowane są do przenoszenia obciążeń ruchu pieszych i/lub ruchu kołowego w zależności od wyboru rodzaju przykrycia oraz dodatkowych wzmocnień korpusu

 

Zalety kratek ściekowych:

 • – Prosta konstrukcja
 • – Łatwość czyszczenia – wyciągane przykrycie tj. ruszt, wyłapywacz odpadów (kosz osadczy lub sitko) oraz syfon
 • – Łatwy montaż
 • – Możliwość wyboru rusztu (klasy obciążenia) wpustu podłogowego oraz jego typu w zależności od wymagań projektowych i miejsca przeznaczenia


Zabudowa wpustów podłogowych jednoczęściowych:

 • – Króciec odpływowy wpustu podłogowego instalujemy w kielichu przyłącza kanalizacyjnego
 • – Góra wpustu powinna znajdować się w odległości około 1 – 2 mm poniżej posadzki
 • – Należy pamiętać o zabezpieczeniu kratki ściekowej przed przemieszczaniem podczas betonowania.UWAGA: nie można dopuścić do zawężenia się światła wpustu podłogowego w trakcie betonowania
 • – Szpachelką doprowadzamy beton w trudno dostępne miejsca
 • – Należy pamiętać o zabezpieczeniu elementów przed zabrudzeniem.  Zdemontować ruszty przykrywające, kosze osadcze lub sitka czy syfony

 


WPUSTY PODŁOGOWE SZPITALNE – USZCZELNIANE

Na rynku możemy odnaleźć wpusty podłogowe które odprowadzają wodę lub ścieki w sposób ciągły – nieprzerwany. Istnieje jednak czasem potrzeba aby danyWpusty podłogowe szczelne - szczelne zbiornik był opróżniany okresowo. W takiej sytuacji możemy zastosować wpusty rewizyjne uszczelniane określane na rynku jako wpusty szczelne lub hermetyczne.

Najczęściej tego typu rozwiązania stosowane są w szpitalach oraz basenach, gdzie woda spuszczana jest okresowo.

Wpusty szczelne mogą być wyposażone w dodatkowy nypel tak aby można było podpiąć dodatkowy króciec dopływowy pomiędzy rusztem płytowym a sitkiem. Ruszt przykrywający podobnie jak w rewizjach płytowych najczęściej wykonywany jest z blachy 5,0-8,0mm w zależności od wielkości pokrywy. Wpusty hermetyczne mogą być wyposażone w sitko, mające na celu wyłapywanie odpadów oraz syfon który chroni przed wydostawaniem się przykrych zapachów.

Wpusty szczelnehermetyczne czy jak ktoś woli szpitalne mogą występować zarówno w wersji pionowej jak i poziomej odpływu.

Poniżej znajduje się budowa uszczelnionego wpustu rewizyjnego.

Wpusty rewizyjne hermetyczne